DW-10-11-F-S-600
Mfr.Part #
DW-10-11-F-S-600
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
3 Weeks
Contact Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Length - Stack Height :
0.600 15.240mm
Filter Feature :
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DW-10-11-F-S-600
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black