DW-10-10-T-S-425-LL
Mfr.Part #
DW-10-10-T-S-425-LL
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Total Number of Contacts :
10
JESD-609 Code :
e3
Length - Post (Mating) :
0.295 7.493mm
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Pitch :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.425 10.800mm
Phosphor Bronze
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black