DW-10-10-G-S-270
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-10-10-G-S-270
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Series :
Flex Stack, DW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Termination :
Solder
Length - Stack Height :
0.270 6.858mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
10
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.450 11.430mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
10
Packaging :
Bulk
Datasheets
DW-10-10-G-S-270
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black