DW-10-09-L-S-373
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-10-09-L-S-373
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Mixed Contacts :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
3 Weeks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Post (Mating) :
0.247 6.274mm
Total Number of Contacts :
10
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Flex Stack, DW
Length - Stack Height :
0.373 9.474mm
DIN Conformance :
No
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Filter Feature :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Black
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-10-09-L-S-373
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black