DW-10-08-T-S-338
Mfr.Part #
DW-10-08-T-S-338
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
No
Mount :
Through Hole
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Stack Height :
0.338 8.585mm
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Total Number of Contacts :
10
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
Male
Black
Number of Positions :
10
Length - Post (Mating) :
0.082 2.083mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Series :
Flex Stack, DW
IEC Conformance :
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Datasheets
DW-10-08-T-S-338
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black