DW-10-08-T-S-255
Mfr.Part #
DW-10-08-T-S-255
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Length - Stack Height :
0.255 6.477mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Published :
Number of Positions :
No
Series :
Flex Stack, DW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
10
Mounting Type :
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.165 4.191mm
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-10-08-T-S-255
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black