DW-10-08-T-S-206
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-10-08-T-S-206
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Pbfree Code :
yes
Length - Post (Mating) :
0.214 5.436mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
No
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Total Number of Contacts :
10
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Stack Height :
0.206 5.232mm
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Published :
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Tail :
0.110 2.794mm