DW-06-12-L-D-680
Mfr.Part #
DW-06-12-L-D-680
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
ECCN Code :
EAR99
Series :
Flex Stack, DW
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Packaging :
Bulk
Length - Post (Mating) :
0.240 6.096mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Black
Length - Stack Height :
0.680 17.272mm