DW-05-10-T-D-286
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-05-10-T-D-286
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Filter Feature :
No
Length - Stack Height :
0.286 7.264mm
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Length - Post (Mating) :
0.434 11.024mm
Mount :
Through Hole
Series :
Flex Stack, DW
Factory Lead Time :
3 Weeks
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MIL Conformance :
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
10
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-05-10-T-D-286
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black