DV14-250P-M
Mfr.Part #
DV14-250P-M
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG 0.250
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Width :
7.37mm
Color :
Blue
Mount :
Free Hanging
Insulation Diameter :
0.160 (4.06mm)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Material :
Vinyl
Length - Overall :
0.880 22.35mm
Packaging :
Bulk
Gender :
Female and Male
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
Pan-Term®
Depth :
7.4mm
Radiation Hardening :
No
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge :
14-16 AWG
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Published :
Length :
22.4mm
Orientation :
Straight
Feature :
Serrated Termination
Width - Tab :
0.250 6.35mm