DV14-250MB-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DV14-250MB-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Stock
922
In Stock :
922
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Insulation Diameter :
0.180 (4.57mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Nickel
Series :
Pan-Term®
Length - Overall :
0.960 24.38mm
Length :
24.384mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Vinyl
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Mount :
Free Hanging
Color :
Blue
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Terminal Type :
Standard
Contact Material :
Copper
Weight :
1.270059kg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material :
Copper
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
2005
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Wire Gauge :
14-16 AWG
Contact Plating :
Nickel
Termination :
Crimp
Tab Thickness :
0.032 0.81mm