DUP45V6P5-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DUP45V6P5-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SOT-953
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 3VWM 10.5VC SOT953
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
Unidirectional Channels :
4
Peak Pulse Power :
20W
Capacitance :
17pF
Voltage - Breakdown (Min) :
5.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
DUP45V6P5
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
3V
Length :
1mm
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3V
Power Line Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101
Clamping Voltage :
10.5V
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Polarity :
Unidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Flat
Applications :
Automotive
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
5
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
20W
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Leakage Current :
1μA
Depth :
800μm
Number of Elements :
4
Breakdown Voltage :
5.6V
Power Dissipation-Max :
0.3W