DTS26Z23-55SD-6149
Mfr.Part #
DTS26Z23-55SD-6149
Description
DTS26Z23-55SD-6149
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size :
23
Number of Positions :
55
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Total Number of Contacts :
55
yes
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 55 Positions BLACK ZINC NICKEL PLATED
DTS26Z23-55SD-6149 Overview
DTS26Z23-55SD-6149 Features
DTS26Z23-55SD-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26Z23-55SD-6149 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT