DTS26Z15-18PN-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26Z15-18PN-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
DTS26Z15-18PN-6149
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
18
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
CABLE
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
BLACK ZINC NICKEL PLATED
Reach Compliance Code :
Unknown
Coupling Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination Type :
Crimp
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size :
15
Body/Shell Style :
PLUG
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 18 Positions BLACK ZINC NICKEL PLATED
DTS26Z15-18PN-6149 Overview
DTS26Z15-18PN-6149 Features
DTS26Z15-18PN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26Z15-18PN-6149 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT