DTS26Z15-15SN-6149
Mfr.Part #
DTS26Z15-15SN-6149
Description
DTS26Z15-15SN-6149
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
15
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Body/Shell Style :
PLUG
Empty Shell :
yes
Termination Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Type :
CABLE
GENERAL PURPOSE
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Shell Size :
15
Shell Finish :
BLACK ZINC NICKEL PLATED
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 15 Positions BLACK ZINC NICKEL PLATED
DTS26Z15-15SN-6149 Overview
DTS26Z15-15SN-6149 Features
DTS26Z15-15SN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26Z15-15SN-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT