DTS26W25-61SD-LC
Mfr.Part #
DTS26W25-61SD-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Orientation :
D
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
61
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS26W25-61SD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-61SD-LC Overview
DTS26W25-61SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-61SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-61SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT