DTS26W25-61SD
Mfr.Part #
DTS26W25-61SD
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
61
REACH SVHC :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
61
HTS Code :
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W25-61SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded