DTS26W25-61SB
Mfr.Part #
DTS26W25-61SB
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Published :
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Number of Positions :
61
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Orientation :
B
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS26W25-61SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded