DTS26W25-61SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-61SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
25
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Gender :
FEMALE
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Shielded
Empty Shell :
yes
Plating - Body :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
61
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Published :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS26W25-61SA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W25-61SA-LC Overview
DTS26W25-61SA-LC Features
DTS26W25-61SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-61SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT