DTS26W25-61PD
Mfr.Part #
DTS26W25-61PD
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Male Pins
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS26W25-61PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded