DTS26W25-61JN
Mfr.Part #
DTS26W25-61JN
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
61
Current Rating :
7.5A
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DTS26W25-61JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded