DTS26W25-61JD
Mfr.Part #
DTS26W25-61JD
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
No
Contact Finish - Mating :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Published :
Color :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Unknown
Current Rating :
7.5A
Datasheets
DTS26W25-61JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded