DTS26W25-61HB
Mfr.Part #
DTS26W25-61HB
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Datasheets
DTS26W25-61HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded