DTS26W25-61BA
Mfr.Part #
DTS26W25-61BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Backshell Type :
Solid
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
No
Feature :
Environment Resistant
Shell Size :
25
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
HTS Code :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
61
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
Mixed Contacts :
Datasheets
DTS26W25-61BA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W25-61BA Overview
DTS26W25-61BA Features
DTS26W25-61BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-61BA Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT