DTS26W25-61AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-61AD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Coupling Nut
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
61
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
61
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DTS26W25-61AD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-61AD Overview
DTS26W25-61AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-61AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-61AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT