DTS26W25-43SE
Mfr.Part #
DTS26W25-43SE
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
43
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
yes
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Aluminium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W25-43SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded