DTS26W25-43SD
Mfr.Part #
DTS26W25-43SD
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Body Plating :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Free Hanging
Total Number of Contacts :
43
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Datasheets
DTS26W25-43SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded