DTS26W25-43PD
Mfr.Part #
DTS26W25-43PD
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Termination :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
DIN Conformance :
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
yes
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
DTS26W25-43PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded