DTS26W25-43JN
Mfr.Part #
DTS26W25-43JN
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
Free Hanging
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS26W25-43JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded