DTS26W25-43JD
Mfr.Part #
DTS26W25-43JD
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
13A
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
43
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
43
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS26W25-43JD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded