DTS26W25-43HN
Mfr.Part #
DTS26W25-43HN
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Datasheets
DTS26W25-43HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded