DTS26W25-43HC
Mfr.Part #
DTS26W25-43HC
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
C
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Datasheets
DTS26W25-43HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded