DTS26W25-43BN
Mfr.Part #
DTS26W25-43BN
Description
CONN PLG HSG FMALE 43POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
43
Contact Size :
Published :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DTS26W25-43BN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-43BN Overview
DTS26W25-43BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-43BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-43BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT