DTS26W25-43BE
Mfr.Part #
DTS26W25-43BE
Description
CONN PLUG HSG FMALE 43POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
43
Housing Color :
Environment Resistant
Body Plating :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
HTS Code :
Datasheets
DTS26W25-43BE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-43BE Overview
DTS26W25-43BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-43BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-43BE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT