DTS26W25-43BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-43BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 43POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Housing Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Includes :
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Plating - Body :
Cadmium
Feature :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
43
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
Features :
Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
43
DIN Conformance :
No
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shell Size :
25
Datasheets
DTS26W25-43BB
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-43BB Overview
DTS26W25-43BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-43BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-43BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT