DTS26W25-43BA
Mfr.Part #
DTS26W25-43BA
Description
CONN PLG HSG FMALE 43POS INLINE
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
43
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
yes
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Filter Feature :
No
HTS Code :
Feature :
Shielded
Empty Shell :
yes
Shell Size :
25
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS26W25-43BA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W25-43BA Overview
DTS26W25-43BA Features
DTS26W25-43BA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-43BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT