DTS26W25-43AB
Mfr.Part #
DTS26W25-43AB
Description
CONN PLUG HSG MALE 43POS INLINE
No
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
43
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Total Number of Contacts :
43
Type :
For Male Pins
Contact Size :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
DTS26W25-43AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-43AB Overview
DTS26W25-43AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-43AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-43AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT