DTS26W25-37PC-6149
Mfr.Part #
DTS26W25-37PC-6149
Description
DTS26W25-37PC-6149
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Gender :
Male
Coupling Type :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Empty Shell :
yes
Body/Shell Style :
PLUG
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
Number of Positions :
37
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
37
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Published :
Mixed Contacts :
Shell Size :
25
Aluminum Alloy
Termination Type :
Crimp
Mounting Type :
CABLE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 37 Positions CADMIUM PLATED
DTS26W25-37PC-6149 Overview
DTS26W25-37PC-6149 Features
DTS26W25-37PC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-37PC-6149 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT