DTS26W25-29SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-29SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
29
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
HTS Code :
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
29
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Free Hanging
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W25-29SN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-29SN-LC Overview
DTS26W25-29SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-29SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-29SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT