DTS26W25-29SE
Mfr.Part #
DTS26W25-29SE
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
MIL Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
29
Current Rating :
13A
Male
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Datasheets
DTS26W25-29SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded