DTS26W25-29SD
Mfr.Part #
DTS26W25-29SD
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Color :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DTS26W25-29SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded