DTS26W25-29SB
Mfr.Part #
DTS26W25-29SB
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Datasheets
DTS26W25-29SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded