DTS26W25-29SA-LC
Mfr.Part #
DTS26W25-29SA-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Threaded
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
HTS Code :
yes
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Shell Size :
25
Plating - Body :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Datasheets
DTS26W25-29SA-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W25-29SA-LC Overview
DTS26W25-29SA-LC Features
DTS26W25-29SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT