DTS26W25-29PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-29PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
29
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
29
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
16
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DTS26W25-29PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-29PN-LC Overview
DTS26W25-29PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-29PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-29PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT