DTS26W25-29PE
Mfr.Part #
DTS26W25-29PE
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
29
Empty Shell :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
Current Rating :
13A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
Datasheets
DTS26W25-29PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded