DTS26W25-29PB
Mfr.Part #
DTS26W25-29PB
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Free Hanging
Filter Feature :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Cadmium
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Published :
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Aluminium
Total Number of Contacts :
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
B
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
Datasheets
DTS26W25-29PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded