DTS26W25-29JE
Mfr.Part #
DTS26W25-29JE
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
29
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
13A
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
Threaded
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Connector Type :
Plug, Female Sockets
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Mixed Contacts :
Unknown
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W25-29JE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded