DTS26W25-29JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-29JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W25-29JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded