DTS26W25-29HN
Mfr.Part #
DTS26W25-29HN
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Termination :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Color :
Cadmium
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS26W25-29HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded