DTS26W25-29HE
Mfr.Part #
DTS26W25-29HE
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Termination :
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
Gold
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
E
Color :
Datasheets
DTS26W25-29HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded